Według danych firmy doradczej Savills na warszawskim rynku biurowym widoczny jest zdecydowany spadek aktywności deweloperskiej. Poziom budowanej aktualnie powierzchni biurowej wynosi blisko 230 000 m kw., z czego zaledwie nieco ponad 115 000 m kw. zostanie oddanych w latach 2023 – 2024.
Jak podaje firma doradcza Savills, warszawski rynek biurowy na koniec września 2022 roku dysponował 6,34 mln m kw. powierzchni biurowej, notując w ciągu pierwszych trzech kwartałów wzrost o 3% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jednym z najważniejszych wydarzeń na warszawskim rynku biurowym w ciągu ostatnich trzech miesięcy było oddanie do użytku projektu Varso Tower, najwyższego biurowca w Polsce oferującego 63 800 m kw. powierzchni biurowej w samym centrum stolicy.
Obecni na stołecznym rynku biurowym deweloperzy dysponują kilkoma projektami w zaawansowanej fazie planowania. Przy korzystnych warunkach rynkowych ich budowa powinna niedługo zostać uruchomiona. Jak podaje Savills, niektóre z tych projektów mają szansę na ukończenie jeszcze w 2024 r., co powinno nieco zmniejszyć powiększającą się lukę podażową. Według zapowiedzi deweloperów wyraźny wzrost dostępnej powierzchni nastąpi dopiero w 2025 r., kiedy to w Warszawie może powstać ponad 300 000 m kw. nowej powierzchni.
Całkowity popyt na powierzchnię biurową w Warszawie osiągnął 608 100 m kw., z końcem września br., co jest wynikiem o 55% wyższym w analogicznym okresie 2021 roku. Obecny poziom popytu odpowiada tym samym za 95% całkowitego zapotrzebowania na powierzchnię biurową w roku ubiegłym. Aktywność najemców koncentrowała się głównie w strefach centralnych, gdzie wynajęto 413 800 m kw., czyli 68% całkowitego popytu, natomiast w strefach pozacentralnych najemcy wynajęli 194 300 m kw. W strefach centralnych największy popyt występował w strefie Śródmieście, gdzie wynajęto 272 500 m kw. (45% całkowitego popytu w mieście). Poza centrum najbardziej aktywną strefą był Mokotów z popytem na poziomie 89 400 m kw.
Wysoka inflacja oraz rosnący koszt wykończenia powierzchni w połączeniu z malejącą dostępnością powierzchni w centralnych obszarach miasta powinien wkrótce przełożyć się na wzrost czynszów, zarówno przy zawieraniu nowych umów najmu jak i w wyniku indeksacji tych obecnych. Dodatkowo najemcy muszą się liczyć ze wzrostami opłat eksploatacyjnych. W poszukiwaniu oszczędności, zwłaszcza w nowych budynkach, częściej zawierane są dłuższe, siedmioletnie umowy najmu, które mają równoważyć wynajmującym wzrost kosztów wykończenia powierzchni i pozwalają zaoferować najemcom biuro w dobrym standardzie.
– komentuje Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja właściciela, Savills
Od dłuższego czasu czynsze nominalne za najlepsze nieruchomości biurowe w Warszawie pozostają na stabilnym poziomie. Miesięczne stawki w najbardziej prestiżowych lokalizacjach strefy Centrum utrzymały się w przedziale 21-25,5 euro za m kw. miesięcznie, jednak w kilku budynkach zauważalny jest trend wzrostowy. Na Służewcu czynsze nadal plasują się w przedziale 13-15 euro za m kw. miesięcznie. Zgodnie z danymi Savills, na koniec września 2022 r. współczynnik powierzchni niewynajętej w strefie centralnej miasta wyniósł 11,1%, a w strefie pozacentralnej 13%.