Yareal Polska we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie organizuje konkurs dla studentów i absolwentów Wydziału Sztuki Mediów. Celem konkursu jest wyłonienie projektu, który będzie podstawą do realizacji wielkoformatowej rzeźby w przestrzeni kompleksu biurowego LIXA.
Najnowszą inicjatywą Yareal Polska, podkreślającą świeże spojrzenie na przestrzeń publiczną, która wyraża się w tworzeniu więzi pomiędzy architekturą a sztuką, jest ogłoszony właśnie konkurs organizowany we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Przedmiotem jednoetapowego konkursu, adresowanego do studentów Pracowni Obrazowania dla Mediów oraz absolwentów Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jest stworzenie wielkoformatowej rzeźby plenerowej zaprojektowanej specjalnie dla przestrzeni architektonicznej kampusu biurowego LIXA. Rzeźba ma komponować się z zastaną przestrzenią i stanowić integralną część istniejącego już krajobrazu. Będzie równocześnie pełnić funkcję elementu, który identyfikuje lokalizację.
Celem organizowanego we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych konkursu jest zarówno pokazanie świeżego spojrzenia na przestrzeń publiczną, jak i stymulowanie kreatywności młodych talentów. To wyjątkowa okazja dla studentów do zaprezentowania swojego potencjału oraz istotny krok w kierunku tworzenia inspirujących i nowatorskich przestrzeni miejskich. Poprzez tę inicjatywę chcemy wyrazić nasze zaangażowanie w rozwój kulturalny oraz artystyczny miasta i jego otoczenia. Wyłonienie projektu, który będzie podstawą do stworzenia rzeźby w kampusie LIXA, nie tylko podkreśli unikalność tego miejsca, ale również umocni więź pomiędzy architekturą a sztuką.
– powiedział Jacek Zengteler, Prezes Yareal Polska.
Odrębnym celem konkursu jest promocja osiągnięć dydaktycznych Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz podkreślenie współpracy biznesu ze szkolnictwem artystycznym Warszawy. Koordynatorem i sekretarzem konkursu ze strony ASP jest dr Katarzyna Stanny, prof. Uczelni, Prodziekan ds. studenckich i studiów niestacjonarnych w Pracowni Obrazowania dla Mediów.
Interdyscyplinarny Wydział Sztuki Mediów obchodzi w tym roku swoje 15-lecie. Z entuzjazmem i radością odpowiadamy na zaproszenie firmy Yareal Polska, by poprzez stworzenie plenerowego, miejskiego obiektu sztuki przed budynkiem przy ul. Kasprzaka, stać się częścią kreowania przestrzeni publicznej. Dzielnica Wola ma bogate tradycje lat 70. w eksponowaniu rzeźb. Połączenie aspektu tej tradycji z myśleniem o miejskiej ekologii i sztuce współczesnej mogą być dla uczestników konkursu niezwykle interesujące. Istotne jest aby artysta działający na polu sztuki współczesnej był możliwie jak najbardziej interdyscyplinarny i posiadał umiejętności kreatywne w szerokiej palecie działań, w których oprócz formy zewnętrznej liczy się także koncepcja, otwartość na zaproponowane przez mecenasa sztuki warunki a także często świadomość i umiejętność odpowiedzi na aktualne zjawiska otaczającego nas świata.
– skomentowała dr Katarzyna Stanny.
Termin składania prac konkursowych przez studentów mija 31 maja 2024 r. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi na początku czerwca. W czerwcu również, w ramach prac końcowo-rocznych, na terenie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zostanie zorganizowana wystawa pokonkursowa zgłoszonych projektów. Posadowienie wybranej w drodze konkursu rzeźby i jej odsłonięcie przed kampusem LIXA od strony ul. Kasprzaka zaplanowano na wczesną jesień bieżącego roku.
Kampus LIXA jest największym projektem biurowym w historii Yareal Polska. Kompleks stanowi doskonały przykład realizacji strategii Yareal Polska w zakresie zrównoważonego rozwoju, która na pierwszym planie stawia dbałość o środowisko i najwyższe standardy ESG. Jednym z elementów wyróżniających LIXA jest koncept LIXA City Gardens. Tworzy on zupełnie nową tkankę miejską oraz wyjątkową, publiczną przestrzeń, która otwarta jest zarówno na pracowników biur, lokalną społeczność oraz gości i klientów, poszukujących nietuzinkowego miejsca do spędzania czasu i odpoczynku. W ramach LIXA City Gardens, w parterach poszczególnych budynków (również wzdłuż 150-metrowego miejskiego pasażu) znajdą oni liczne lokale handlowo-usługowe i gastronomiczne.
Podczas realizacji kompleksu LIXA, Yareal Polska zadbał również o renowację słynnej rzeźby prezentującej sylwetkę Marcina Kasprzaka – patrona Zakładów Radiowych, które przez lata funkcjonowały na warszawskiej Woli. W porozumieniu z władzami miasta, rzeźba autorstwa artysty Aleksandra Pawlika została starannie odrestaurowana i w styczniu br. powróciła w pierwotne miejsce.
Kampus biurowy LIXA powstawał etapami w biznesowym centrum Warszawy na bliskiej Woli, w odległości krótkiego spaceru od stacji metra Rondo Daszyńskiego. Został zaprojektowany przez renomowaną pracownię HRA Architekci. LIXA tworzy zespół pięciu budynków o łącznej powierzchni
77 000 mkw.