Ograniczanie kosztów związanych z działalnością firmy to zagadnienie bliskie każdemu przedsiębiorcy – zwłaszcza temu, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z biznesem. Przemyślane cięcie wydatków na początkowym etapie istnienia działalności to szansa na to, by większą ilość środków przeznaczyć na rozwój firmy, reklamę czy zatrudnienie dodatkowych pracowników. Zwłaszcza że oszczędności można szukać w wielu, niepozornych na pierwszy rzut oka, miejscach. Przedstawiamy kilka sposobów na obniżenie kosztów związanych z zakładaniem firmy.
Coworking zamiast tradycyjnego biura
Wynajem lub kupno pomieszczenia na biuro to wydatek, na który wielu początkujących przedsiębiorców nie może sobie pozwolić. Ciekawą alternatywą w takim przypadku może być wynajęcie biurka w przestrzeni coworkingowej. W tego typu miejscu korzystać można zwykle ze sprzętu biurowego i sali konferencyjnych. W zależności od miasta miesięczny koszt pracy w takim miejscu waha się od 400 do 800 złotych.
Warto zauważyć, że nie jest to jednak opcja dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Przestrzenie coworkingowe istnieją jedynie w większych miastach. Dodatkowo, kierowane są głównie do osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą z określonych branż – nie ma możliwości, by w takim miejscu prowadzić lokal gastronomiczny, fryzjerski czy gabinet prawniczy. Z tego względu coworking nie będzie niestety sposobem na oszczędność dla każdego.
Zakup używanego sprzętu
Zakup sprzętu niezbędnego do pracy to kolejny wydatek, z jakim muszą liczyć się osoby zakładające działalność gospodarczą. Nowy sprzęt biurowy czy maszyny produkcyjne zazwyczaj kosztują słono. Dobrym rozwiązaniem dla początkującego przedsiębiorcy może być więc zakup używanego sprzętu poleasingowego. Urządzenia tego typu pochodzą zwykle z dużych korporacji lub firm, które po zakończeniu umowy leasingowej, nie zdecydowały się na wykupienie sprzętu. Obniżki potrafią być naprawdę znaczące, warto więc wypatrywać okazji.
Innym wyjściem są licytacje komornicze, na których można zakupić niemalże wszystko, co potrzebne jest do prowadzenia firmy – od komputerów, przez różnorodne maszyny, aż po samochody. Ceny na licytacjach bywają nawet o 50% niższe od rynkowej wartości sprzedawanych przedmiotów.
Obniżenie rachunków za energię
Każdy przedsiębiorca, który chce obniżyć koszty w swojej firmie, powinien przeanalizować swoje faktury za prąd, bo bardzo możliwe, że… przepłaca. Aby oszczędzić na energii zużywanej przez firmę, warto wybrać sprzedawcę, który oferuje najkorzystniejsze warunki cenowe – zwłaszcza że jest to bardzo łatwe i każdy przedsiębiorca może w dowolnej chwili zmienić sprzedawcę energii, z którego usług korzysta.
Jak obniżyć wysokość rachunków? Wystarczy przeanalizować dotychczasowe faktury za prąd i porównać je z ofertą przygotowaną przez Po Prostu Energia. Oszczędności powstałe na skutek zmiany sprzedawcy prądu mogą być naprawdę zdumiewające.
O niższe rachunki za energię można dbać również poprzez stosowanie energooszczędnych rozwiązań – żarówek LED, wyłączanie urządzeń (zamiast przełączania ich na tryb czuwania) czy czujników obecności.
Wprowadzenie elektronicznych faktur
e-faktury to rozwiązanie, które w ostatnich latach stało się niezwykle popularne. Na czym polega ich przewaga nad papierową dokumentacją? Przede wszystkim, ograniczają one liczbę wydruków – faktury elektroniczne wystarczy przesłać na e-mail klienta. Nie ma potrzeby, by niepotrzebnie zużywać prąd, papier i tusz. Dodatkowo, tego typu dokumentację przechowuje się w formie elektronicznej. W przeciwieństwie do faktur papierowych nie wymagają one miejsca do przechowywania i nie generują kosztów związanych z archiwizacją.
Osoby, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, powinny solidnie przeanalizować wszystkie możliwości obniżenia kosztów firmy. Często już niewielkie i proste zmiany mogą wiązać się ze sporymi oszczędnościami i długofalowymi korzyściami, które sprzyjają sukcesowi w biznesie. Najlepszym tego przykładem jest zmiana sprzedawcy prądu – wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora na stronie Po Prostu Energia i na własne oczy przekonasz się, jak wiele możesz zaoszczędzić. Wniosek o zmianę sprzedawcy prądu możesz wypełnić online lub telefonicznie. Widzisz, jakie to proste?
Materiał zewnętrzny