Home / Technologie IT / Wybierz idealny system operacyjny dla twojego smartfona

Wybierz idealny system operacyjny dla twojego smartfona

Na rynku producentów systemów operacyjnych dla smartfonów właściwie liczy się tylko trzech głównych graczy: Microsoft, Google oraz Apple. Każdy ze sprzedawanych OS-ów ma swoje wady i zalety – postarajmy się przyjrzeć bliżej możliwościom i ograniczeniom charakterystycznym dla każdego z oprogramowań.

 

iOS

 

Przedrostek „i” to znak rozpoznawczy produktów sygnowanych jabłuszkiem, czyli Apple. Najnowsza wersja oprogramowania posiada liczbę porządkową 7, rozreklamowana jest jako prawdziwa rewolucja w odniesieniu do wersji poprzednich. Niewątpliwą zaletą iOS-ów jest dopasowanie do potrzeb użytkownika oraz wynikające z nich szybkość działania, funkcjonalność i intuicyjność obsługi. Dzięki względnie niewielkiej różnorodności sprzętu pracującego z iOS programiści Apple mogli stworzyć unikalną więź pomiędzy  instalowanym systemem a możliwościami technicznymi tych urządzeń. Największa wada iOS-ów wynika bardziej z polityki firmy niż z możliwości urządzeń pracujących dzięki temu systemowi. Wszystkie produkty od Apple’a są w pełni integrowane jedynie z funkcjami dedykowanymi pod urządzenia „i” – brak tutaj otwartości i wyczuwa się po prostu pewien sztywny, narzucony odgórnie schemat. W opozycji do zalet stoi także cena: iPhone jest po prostu telefonem drogim.

 

Android

 

Android jest produktem Google’a. Jego największą zaletą jest jego otwartość – użytkownik smartfona z Androidem ma niezliczone możliwości modyfikacji systemu stosownie do swoich potrzeb. Dużym plusem jest stale rozbudowywany sklep z aplikacjami tworzonymi przez zewnętrzne osoby i firmy. Siłą Androida jest społeczność, która samodzielnie tworzy, rozbudowuje i czuwa nad poprawnością jego ścieżki rozwoju. Popularność tego systemu ma swoje odbicie w wynikach sprzedaży: w 2013 roku Androida miało zainstalowanego 78,6% dostarczonych na rynek urządzeń. (http://androidnow.pl/android-najpopularniejszym-systemem-mobilnym/) Niestety, integracja coraz to nowych funkcji, instalowanie wymagających aplikacji itp. kładzie się cieniem na płynność działania smarftonów z Androidem. Użytkownik Androida musi umieć utrzymać system w ryzach i dla wielu z nich codzienne używanie programów czyszczących, odciążających pamięć, to norma.

 

Windows Phone

 

Windows Phone jest, podobnie jak iOS, systemem zamkniętym. Producentem jest Microsoft, który główne zalety systemu oparł o stabilność pracy i intuicyjność proponowanych rozwiązań. Mamy tutaj do czynienia z systemem inteligentnych kafelków, znanych z najnowszych wersji oprogramowania komputerów osobistych. Wydaje się, że Windows Phone jest wypełnieniem luki pomiędzy Androidem a iOS – użytkownicy, którzy nie chcieli mieć więcej do czynienia z Google’m a dla których zakup urządzenia od Apple nie wchodził w grę, w większości wypadków są zadowoleni z dokonanego wyboru. WP jest systemem, który najczęściej można spotkać w telefonach Nokii. Jeśli chodzi o cenę, to z pewnością nie przeraża: przykładowo, ciekawą Lumię 1320 z obsługą  szybkiego Internetu LTE można mieć już nawet od 3 zł w Plusie. Wady Windows Phone wynikają z braku otwartości i z faktu, iż jest to system względnie młody. Sklep z nadzorowanymi aplikacjami powoli się rozbudowuje, jednak póki co pozostaje w tyle za konkurencją jeśli chodzi o dostępność niektórych aplikacji. Dla wielu osób interfejs kafelkowy może być po prostu… dziwny – obsługę tego systemu trzeba zwyczajnie polubić, tym bardziej, że możliwości jego dopasowania są ograniczone.