Komfortowa i ergonomiczna przestrzeń biurowa może mieć znaczący wpływ na efektywność pracy każdego zespołu. Przestrzenne i nowoczesne biuro może być nawet elementem budowania przewagi konkurencyjnej i przyciągania pracowników, co wykorzystuje coraz więcej firm zatrudniających głównie młodą kadrę
– Świadomość pracodawców w zakresie wpływu warunków miejsca pracy na efektywność pracownika zdecydowanie rośnie. – Firmy coraz większą uwagę zwracają na ergonomię i komfort. Traktują też środowisko pracy jako element dodatkowej zachęty dla potencjalnych pracowników. Biuro, jego jakość i sposób funkcjonowania, powinno zachęcać zespół do większego zaangażowania i aktywności – mówi Konrad Krusiewicz, architekt, dział powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.
W projektowaniu i aranżacji powierzchni biurowych można dzisiaj dostrzec znacznie większą elastyczność i częste wykraczanie poza standardy. Firmy nie ograniczają się już tylko do zapewnienia fizycznego miejsca pracy, ale starają się kształtować środowisko w taki sposób, aby wpływać zarówno na efektywność pracy, jak i samopoczucie czy relacje panujące w biurze. Projektując dzisiaj nowoczesną powierzchnię biurową szczególną uwagę należy zwrócić na umożliwienie kontaktu między pracownikami poprzez tworzenie różnorodnych platform komunikacyjnych.
– W naszym zespole kładziemy szczególny nacisk na swobodny przepływ informacji między pracownikami. Aby im to zapewnić, zaprojektowaliśmy otwartą przestrzeń z licznymi miejscami do formalnych i nieformalnych spotkań. Wybudowaliśmy nawet schody wewnątrz biura, dzięki czemu połączyliśmy ze sobą bezpośrednio dwa piętra biurowca, w którym się znajdujemy – mówi Arkadiusz Rochowczyk, dyrektor zarządzający Kemiry.
Nowoczesne biuro powinno być również biurem mobilnym, umożliwiającym wybór miejsca i sposobu pracy, chociaż oczywiście dostrzec można wiele różnic w zakresie ich aranżacji. Wiele zależy tutaj od charakteru firmy, jej kultury organizacyjnej, a także dojrzałości i finansów, dlatego wiele ścieżek torują na tym polu zagraniczne firmy inwestujące w Polsce, jak chociażby fińska Kemira, ale nie tylko. Zmianę podejścia widać szczególnie w branżach zatrudniających głównie młodą kadrę, jak nowoczesne technologie czy usługi dla biznesu, w których nowoczesne biuro może znacząco wpływać na zainteresowanie pracą w danej firmie.
Efektywna praca i relaks
Na silnie konkurencyjnych rynkach nie jest jednak łatwo wyróżnić się biurem, zwłaszcza, że trzeba przede wszystkim pamiętać o realizacji podstawowych zadań związanych z funkcjonowaniem i rozwojem firmy.
Jest jednak szereg elementów, które bezpośrednio mogą przełożyć się na komfort pracy i efektywność, jak duże, ergonomiczne biurka (zapewniające nawet możliwość pracy na stojąco), siedzenia modyfikowalne w pięciu płaszczyznach czy możliwość korzystania z dwóch monitorów. Uzupełniając to dużą, dobrze wyposażoną kuchnią (koniecznie z ekspresem z darmową kawą) i szeregiem dodatkowych atrakcji, jak chillout room (z leżakami, hamakami i palmami) i pokój do gier (z konsolą, piłkarzykami, czasami bilardem), wychodzi nam całkiem ciekawe miejsce pracy, choć oczywiście znaczenie ma także sam charakter wykonywanych obowiązków czy atmosfera i relacje w zespole. – Mamy świadomość specyfiki naszej codziennej pracy, dlatego aranżując i wyposażając nasze nowe biuro chcieliśmy zapewnić pracownikom możliwie najdogodniejsze narzędzia i stworzyć optymalne warunki pracy – dodaje Arkadiusz Rochowczyk z Kemiry. Dla pracowników nie bez znaczenia jest także lokalizacja samego budynku, co wpływa na możliwość dojazdów komunikacją miejską. Coraz więcej osób dojeżdża też do pracy rowerem, dlatego warto, aby firmy wychodziły naprzeciw nawet takim potrzebom.
Pokolenie Y kreuje rynek pracowników
Wiele osób w Polsce zastanawiałoby się pewnie, jak tam w ogóle można pracować, ale niedoścignionym wzorem biura dla młodych ludzi jest siedziba Google. Choć w naszej kulturze wydaje się to jeszcze nie do pomyślenia, to pracownicy zachodniego pokolenia nazywanego Y dążą do pracy w warunkach, które nie będą przypominały im o tym, po co tak naprawdę się tam znaleźli.
Dla projektantów powierzchni biurowych i samych pracodawców jest to coraz większe wyzwanie – jak sprostać rosnącym wymaganiom pracowników, by realizować cele firmy. Nowocześnie zaprojektowane, zaaranżowane i wyposażone biuro może być więc dla pracowników elementem motywującym do wysiłku, a jednocześnie wartością dodaną. W niektórych zachodnich firmach wprowadza się nawet nowe stanowisko – Good Feel Manager, którego zadaniem jest dbanie o dobry klimat panujący w biurze. Jego rola często sprowadza się do spełniania oczekiwań młodych, utalentowanych i jednocześnie bardzo wymagających pracowników względem ich miejsca pracy. Ciekawym przykładem zza zachodniej granicy (choć wydaje się, że mało realnym do wprowadzenia w Polskich realiach) jest wyposażenia biura w lodówkę z piwem, która jest do dyspozycji po godz. 18, aby ktoś, kto musi popracować nieco dłużej, mógł to zrobić w swobodnej atmosferze.
Pokoleniowe zmiany w podejściu do pracy będą wymuszać coraz więcej zmian i podnosić poprzeczkę projektowania i aranżacji biur. Nie wszystko da się jednak zaprojektować. – To czego nie da się jednak zaprojektować, to zwyczajne ludzkie relacje, które stanowią o rzeczywistym kapitale oraz wartościach, tak zespołu, jak i jego członków – dodaje Arkadiusz Rochowczyk.
Projektując nowoczesną powierzchnię biurową szczególną uwagę należy zwrócić na umożliwienie kontaktu między pracownikami poprzez tworzenie różnorodnych platform komunikacyjnych.
W niektórych zachodnich firmach wprowadza się nawet nowe stanowisko – Good Feel Manager, którego zadaniem jest dbanie o dobry klimat panujący w biurze. Jego rola często sprowadza się do spełniania oczekiwań młodych, utalentowanych i jednocześnie bardzo wymagających pracowników względem ich miejsca pracy.