Coraz trudniej jest pozyskać i zatrzymać w swojej firmie wartościowych pracowników. Zapewnienie atrakcyjnych benefitów oraz wynagrodzenia są czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy. Jednak, jak wynika z badań przeprowadzanych w firmach na całym świecie, coraz więcej osób w procesie rekrutacji bierze pod uwagę nie tylko renomę firmy i wysokość wynagrodzenia, ale także wygląd i organizację jej siedziby.
Oczekiwania pracowników względem przestrzeni biurowej stale rosną, wiedzą, jak powinny wyglądać nowoczesne biura i w takich przestrzeniach chcą pracować. Rośnie także ich świadomość w kwestii wpływu przestrzeni na jakość i wydajność ich pracy. – Nowoczesne miejsce pracy, w którym uwzględnione są potrzeby jej użytkowników ma szansę stać się przewagą konkurencyjną przedsiębiorstwa. Wpłynie także na efektywne funkcjonowanie całej organizacji – mówi Tomasz Sierakowski, prezes firmy ESPES, która od ponad 20 lat produkuje i dostarcza szklane ściany działowe do polskiego sektora biurowego.
Nie tylko wygląd, ale i komfort
Niestety wielu właścicieli firm skupia się jedynie na estetyce przestrzeni, zapominając o jej aranżacji, która realnie wpływa na efektywność pracy. Takie podejście może negatywnie odbijać się na wynikach poszczególnych osób, a w dłuższej perspektywie przyczynić się do spadków finansowych całego przedsiębiorstwa. Na produktywność i jakość pracy wpływa wiele czynników, takich jak dopływ światła dziennego, temperatura, a także kolor ścian. Zgodnie z raportem opublikowanym przez IPSOS, aż 31 proc. z 10 tys. zapytanych respondentów przyznało, że swoje obowiązki kończy w domu, bo nie może skupić się w miejscu pracy. Dla komfortu pracy ważne są także odpowiednie, dopasowane do potrzeb pracowników meble i obecność strefy relaksu. Dzięki odpowiedniej przestrzeni pracownicy czują się komfortowo i mogą wykonywać swoje obowiązki w warunkach dających poczucie prywatności, lub odbyć spotkanie służbowe czy szkolenie w pełnym skupieniu.
Pracownicy wiedzą najlepiej, czego im potrzeba
Nie tylko wyższa płaca i benefity podnoszą zadowolenie pracowników. Decyzyjność w kwestii aranżacji przestrzeni biurowej, zgodnie z wynikami badań firmy Hensler, może podnieść odsetek osób zadowolonych z pracy nawet o 10%. Pracodawca zyskuje dzięki temu wizerunek firmy otwartej na zdanie zespołu, dbającej o jego potrzeby i wymagania. Miejsce stworzone z myślą o potrzebach nowoczesnej organizacji charakteryzuje się indywidualnym podejściem do procesu aranżacji. Odpowiadanie na potrzeby zatrudnionych niesie za sobą ogromne korzyści – nie tylko personalne, ale i finansowe.
Nowoczesne i komfortowe biuro pozwoli przyciągnąć najlepszych
Dzięki otwartości na innowacje, pracodawcy mają większe szanse na pozyskanie i zatrzymanie utalentowanych specjalistów w strukturze swojej organizacji. – Biuro odpowiednio dopasowane do potrzeb pracowników sprawia, że codzienne doświadczenia jego użytkowników będą pozytywne – mówi Tomasz Sierakowski z firmy ESPES. – Dobrze zatem dać pracownikom możliwość wyboru najwygodniejszego miejsca do zrealizowania konkretnego zadania, a także pamiętać o strefach przeznaczonych do relaksu – dodaje. Ważne są także pomieszczenia socjalne, które uwzględniają możliwość wspólnego spożywania posiłków, nieformalnej konwersacji czy krótkiej rozrywki, która pozwoli na chwilowe oderwanie się od obowiązków i oczyszczenie umysłu. Takie miejsca przyczynią się także do integracji pracowników oraz przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu.
Przemyślane wykorzystanie powierzchni może zapobiec kłopotom w pracy, a nowoczesna przestrzeń jest wizytówką, która otwiera wiele możliwości. Biuro zorientowane na człowieka umożliwi firmie zatrudnienie wartościowych specjalistów, którzy będą w pełni wykorzystywać swój potencjał w komfortowych warunkach przez długie lata.