Rynek technologiczny rozwija się w bardzo szybko. Spory wpływ na jego kształt ma jednak pandemia koronawirusa, która zaburzyła łańcuchy dostaw. Jak znaleźć rodzime podmioty specjalizujące się w produkcji różnego typu urządzeń i określić ich aktualny stan? Będzie to możliwe dzięki bazie firm.
Producenci urządzeń z Polski: jak wygląda rynek?
Sektor produkcyjny specjalizujący się w tworzeniu zaawansowanych urządzeń, takich jak sprzęt RTV, AGD czy GSM oczywiście jest w znacznej mierze zdominowany przez olbrzymie zagraniczne koncerny. Nie jest to wyłącznie cecha charakterystyczna polskiego rynku. Podobne zależności obserwujemy również w innych europejskich państwach, a także za oceanem, na przykład w Ameryce Południowej. Nie oznacza to jednak, że w naszym kraju nie mamy żadnych rodzimych firm z tego obszaru rynku. Wręcz przeciwnie. Ten segment gospodarki znakomicie się rozwija, dostarczając przy tym innowacyjnych produktów, które z powodzeniem konkurują z dużymi podmiotami. Szacuje się, że tylko sektor AGD generuje wartość sprzedaży w wysokości ponad 22 mld PLN i posiada 2% udziału w łącznej produkcji przemysłowej.
Producenci RTV/AGD w bazie firm
Istniejące na polskim rynku podmioty gospodarcze muszą zagwarantować odpowiednią transparentność. Dzięki temu każda zainteresowana osoba – a więc na przykład potencjalny kontrahent, klient czy pracownik – będzie w stanie z łatwością zweryfikować komplet informacji na temat przedsiębiorstwa. Baza firm ALEO.com zbiera informacje o 3 907 591 firm działających w kraju. W kategorii RTV i AGD znajduje się 17668 podmiotów. Wśród nich 32 przedsiębiorstwa zajmują się dużym AGD, kolejne 32 małym AGD, a 12 akcesoriami AGD. 649 specjalizuje się w sprzęcie elektronicznym, a 10 w infrastrukturze RTV.
Kondycja branży
Obok wywodzących się z Polski producentów sprzętu RTV i AGD swoje fabryki i przedstawicielstwa w kraju ma także wiele zagranicznych koncernów. Bardzo często oferują konkurencyjne miejsca pracy i zajmują się w znacznej mierze eksportem produkcji. Według danych PAIH produkcja roczna w 2018 roku wyniosła blisko 20 mln sztuk sprzętu AGD. Większość stanowiły pralki i pralko-suszarki (6,70 mln), następne miejsce zajęły sprzęty do gotowania (5,56 mln) oraz zmywarki (4,42 mln sztuk).
Łączna wartość eksportu wyniosła 24,42 mld zł. Szacuje się, że na rynki zagraniczne trafia około 87% wyprodukowanego sprzętu. Największy polski przedstawiciel tego sektora – Amica – sprzedaje za granicę połowę swojej produkcji, wysyłając ją do 40 kluczowych rynków. Wartość BIZ, czyli wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich, w tym sektorze to natomiast według danych NBP aż 639,1 mln EUR.
Zatrudnienie w sektorze AGD
Bezpośrednio w sektorze produkcji AGD zatrudnionych jest około 30 tysięcy osób. Łączne zatrudnienie w branży jest jednak zdecydowanie większe: szacuje się je na 75 tysięcy pracowników. W 2018 roku średnia pensja w sektorze wynosiła 5277,57 PLN, co plasowało ją powyżej średniej dla gospodarki i sektora przemysłowego (5,121,91 PLN).
Jak znaleźć przedsiębiorstwo w bazie firm?
Wyszukiwanie informacji jest niezwykle proste. W tym celu można posłużyć się jednym z dwóch schematów:
- Wpisać frazę kluczową w wyszukiwarce bazy firm: w takim przypadku może być to np. „producent AGD” lub „produkcja sprzętu RTV”.
- Wyszukać odpowiednią kategorię poprzez rozwijaną listę. Należy więc najpierw przejść do kategorii AGD, a następnie sprecyzować wyszukiwanie, wskazując np. AGD lub RTV i kolejne podkategorie.
Po otrzymaniu wyników wyszukiwania możliwe będzie przejście do konkretnego przedsiębiorstwa i poznanie szczegółowych danych na jego temat. Informacje będą cenne między innymi dla kontrahentów, klientów czy osób szukających zatrudnienia w prężnie rozwijającym się i coraz bardziej innowacyjnym sektorze rynku.
Informacje, które uzyskasz dzięki bazie firm
Zaawansowane bazy firm udostępniają dane z wielu publicznych rejestrów. Dzięki temu poszukiwanie w wielu źródłach nie jest konieczne. Co więcej: pozwalają na dzielenie się jeszcze bardziej zaawansowanymi danymi. Co uda się znaleźć?
- pełne dane rejestrowe,
- numer NIP, REGON, KRS,
- formę prawną prowadzenia działalności,
- datę rejestracji firmy,
- adres prowadzenia działalności,
- status podatnika VAT,
- numer rachunków bankowych wykorzystywanych przez firmę,
- informacje o władzach firmy,
- powiązania osobowe,
- otrzymywane formy wsparcia w ramach pomocy publicznej,
- dane finansowe,
- sprawozdania finansowe (jeśli dotyczy).
Opinie innych osób
Cennym źródłem wiedzy na temat konkretnej firmy mogą stać się także opinie umieszczane w bazie firm przez inne osoby, w tym między innymi przez dotychczasowych kontrahentów czy klientów. Pozwoli to ocenić, jak będzie układać się współpraca z organizacją i poznać ważne informacje na jej temat. Wszystkie opinie uda się poznać bezpośrednio w profilu firmy. Uzyskiwanie dostępu do zewnętrznych źródeł nie będzie więc konieczne.