Tworzenie nowego zespołu pracowników od podstaw nie należy do łatwych zadań. Jeszcze trudniej jest, kiedy musimy do zgranego już zespołu ludzi dobrać nową osobę. Jak szybko znaleźć idealnego kandydata i sprawić, by skutecznie współdziałał z grupą?
Musisz wiedzieć, kogo szukasz
Zanim zaczniemy zamieszczać w gazetach czy na portalach internetowych ogłoszenia dotyczące pracy w naszej firmie, musimy na spokojnie zastanowić się, kogo dokładnie potrzebujemy. Stwórzmy profil pracownika, który idealnie odpowiadać będzie potrzebom całego zespołu. Zakładamy oczywiście, że manager pracuje już od jakiegoś czasu z grupą swoich ludzi, a zatem zdążył poznać ich słabe i mocne strony. Każdy ma zapewne przydzielone konkretne zadania, a nowy pracownik powinien dobrze wpasować się w ten istniejących już system. Nie wystarczy zatem wiedzieć, jakie stanowisko chcemy obsadzić – powinniśmy wiedzieć raczej, jakiej osoby szukamy – ekstrawertyka czy introwertyka? Umysłu ścisłego czy kreatywnego humanisty? Warto przemyśleć to przed rozpoczęciem poszukiwań.
Pierwsze spotkanie z potencjalnym pracownikiem
Rozmowa kwalifikacyjna to pierwsza okazja na poznanie potencjalnego pracownika twarzą w twarz. Na co zwracać uwagę? Oczywiście ważnym elementem rozmowy jest zapoznanie się z CV, co zapewne większość z nas robi jeszcze przed zaproszeniem danej osoby na spotkanie. Teraz mamy jednak okazję, aby dopytać się o szczegóły – motywy konkretnych wyborów czy przebieg współpracy z innymi firmami. To dobre źródło wiedzy o człowieku. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie testu wrodzonych predyspozycji, który pomoże nam odkryć naturalne talenty potencjalnego pracownika. Dowiemy się w ten sposób także, czy pasuje pod względem osobowości do naszego idealnego profilu. Starajmy się ciągle mieć przed oczami nasz cel – nawet jeśli zaimponuje nam zamknięty w sobie, ale genialny informatyk, nie powinniśmy go zatrudniać na stanowisku wymagającym ciągłej pracy z ludźmi.
Witamy w zespole!
Kiedy już podejmiemy decyzję o zatrudnieniu danej osoby, pozostaje jeszcze odpowiednie wprowadzenie jej w zespół. Jeśli chcemy cieszyć się efektem synergii, musimy nie tylko motywować naszych pracowników, lecz także sprawiać, aby ich działania wzmacniały się w pozytywny sposób. Wykluczyć należy zatem elementy związane z niezdrową rywalizacją czy po prostu personalne pojedynki, prowadzące do wypaczania całego procesu. Kiedy jedna osoba stara się hamować działania drugiej, czy też nie potrafi w odpowiedni sposób dokończyć pracy rozpoczętej przez współpracownika, powstaje problem. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań mających na celu integrację i motywowanie całej grupy. Skuteczny może być też coaching, zarówno ten indywidualny, jak też dla całego zespołu. Potrzebny jest on szczególnie w newralgicznych momentach – takich, jak dołączenie do zespołu nowej osoby.
Początki pracy w nowym zespole są trudne – z punktu widzenia pracownika, lecz również z punktu widzenia managera. Staranny wybór odpowiedniego kandydata oraz przygotowanie grupy na taką sytuację pomogą szybko się z nią uporać i skutecznie realizować cele.