Home / Office Design / NAJBARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONE BIURO W POLSCE
NAJBARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONE BIURO W POLSCE

NAJBARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONE BIURO W POLSCE

Arup, firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, postanowiła uczynić ze swoich biur wizytówkę działalności, a jej warszawska siedziba została 2 lata temu wyróżniona wśród najbardziej zrównoważonych na świecie. Teraz jej twórcy prezentują nową realizację swojej siedziby w Krakowie. W biurze zastosowano takie rozwiązania, jak okładziny akustyczne z naturalnego korka, regały pełne roślin czy meble z recyklingu. Projektanci zadbali także o poprawę komfortu pracy i dostępność przestrzeni dla użytkowników o różnych potrzebach. Jak wygląda krakowska odsłona nowego projektu zrównoważonego biura Arup?  

W Krakowie powstało zrównoważone biuro, które służy jako siedziba Arup, międzynarodowej firmy specjalizującej się w doradztwie w zakresie zrównoważonej inżynierii, znanej z takich realizacji, jak Opera w Sydney, Centre Pompidou, Złote Tarasy, Orientarium w Łodzi czy najbardziej zrównoważona fabryka PepsiCo w Europie zlokalizowana koło Środy Śląskiej. W Polsce Arup posiada dwie siedziby – w Warszawie i Krakowie. Niedawno warszawska siedziba Arup zwyciężyła w konkursie FRAME AWARDS 2023, organizowanym przez jeden z najbardziej wpływowych magazynów designu „FRAME”, zdobywając tytuł najlepszej małej przestrzeni biurowej roku na świecie. Według podobnych założeń zrealizowano przebudowę biura w budynku Pascal mieszczącego się w kompleksie firmy GTC przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie. Projektanci, w przypadku tej realizacji, także postawili na rozwiązania poprawiające komfort pracy, a jednocześnie zadbali, by możliwie wiele wykorzystanych materiałów pochodziło z drugiego obiegu. W przestrzeniach umieścili także setki żywych roślin i zastosowali materiały o wysokich parametrach akustycznych. Zadbano również o redukcję śladu węglowego – biuro jest pełne naturalnych materiałów, a aż połowa ruchomych mebli pochodzi z recyklingu.  

NAJBARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONE BIURO W POLSCE
Arup, Zrównoważone biuro w Krakowie, fot. Piotr Markowski 

W renowacji biura Arup w Krakowie zastosowaliśmy zasadę 3R, czyli Reduce (redukuj), Reuse (używaj ponownie) i Recycle (utylizuj), którą kierowaliśmy się także przy tworzeniu warszawskiej siedziby. W przypadku krakowskiej renowacji skupiliśmy się w większym stopniu na poprawieniu komfortu pracowników i dostępności przestrzeni. Biuro składa się z inspirujących openspace’ów i jednocześnie z zabezpieczonych akustycznie miejsc. Dzięki temu przestrzenie maksymalnie wspierają pracę zarówno w grupach, jak też indywidualną. Zadbaliśmy również, aby pomieszczenia byłby przygotowane dla pracowników z różnorodnymi potrzebami .  

– mówi Bernadetta Badura, Dyrektor w Arup.

Rozwiązania przyjazne dla środowiska w krakowskim biurze  

W ramach renowacji swojego biura, Arup chcąc maksymalnie zredukować ślad węglowy, zdecydował się na odnowienie części mebli i zakup nowych z recyklingu. Aż połowa mebli ruchomych pochodzi z drugiej ręki. Natomiast meble biurowe, których nie udało się dopasować do nowego projektu biura, zostały sprzedane pracownikom podczas kiermaszu. W przypadku zakupu mebli, które nie pochodziły z recyklingu, eksperci Arup współpracowali z firmą Nowy Styl, tak aby meble zostały skonstruowane w sposób umożliwiający wymianę każdego z elementów w przypadku zużycia. Bliska lokalizacja zakładu produkcyjnego zmniejszyła także ślad węglowy związany z dostawą. W biurze są m.in. krzesła wykonane z prasowanego filcu, pochodzącego w całości z recyklingu i hokery z siedziskami ze sklejki.  

W biurze Arup maksymalnie postawiono na naturalne materiały, takie jak sklejka w zabudowie kuchennej. Na podłogach znajduje się przyjazne dla środowiska marmoleum oraz wykładzina dywanowa z przędzy, składająca się w 90 proc. z materiału z recyklingu. Wykładzina posiada pierwsze na świecie włókno poliamidowe o ujemnej emisji CO2. Oznacza to, że pochłania ono z atmosfery więcej CO2 niż emituje. Na ścianach zawisły okładziny akustyczne wykonane z PET pochodzącego całkowicie z recyklingu oraz z naturalnego korka. Nowe rośliny zostały zasadzone w donicach z tworzywa sztucznego z recyclingu, zabarwionych przy użyciu organicznych pigmentów pozbawionych szkodliwych metali ciężkich. W ramach renowacji firma Arup wymieniła także uszkodzone płyty na suficie przy użyciu fragmentów odzyskanych z innej przestrzeni biurowej.  

W renowacji naszej krakowskiej siedziby staraliśmy się, aby realizacja była jak najbardziej przyjazna dla otoczenia. Okazuje się, że na redukcję śladu węglowego w największym stopniu wpłynęło ponowne wykorzystanie niektórych elementów i produktów. Warto podkreślić, że rozwiązania, które służą zmniejszaniu śladu węglowego przełożyły się również na redukcję budżetu koniecznego na przeprowadzenie remontu, ponieważ wiele z wydatków okazało się po prostu niższych.

– mówi Katarzyna Dendura, Design Manager w Arup.  
NAJBARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONE BIURO W POLSCE
Arup, Zrównoważone biuro w Krakowie, fot. Piotr Markowski 

Zrównoważone biuro poprawiające komfort pracy 

W trakcie renowacji krakowskiej siedziby, firma Arup położyła większy nacisk na poprawę komfortu pracy. Projektanci skupili się na opracowaniu przestrzeni sprzyjającej wspólnej kreatywnej pracy i integracji. Strefa coworkingu została zaprojektowana w duchu różnorodności z myślą o potrzebach różnych grup, a także osób z niepełnosprawnościami. Firma wzięła również pod uwagę  hybrydowy charakter pracy pracowników, wdrażając system rezerwacji miejsc. Dzięki temu uwolniono więcej przestrzeni, w której powstały miejsca do wspólnej pracy, gdzie można relaksować się na kanapie lub huśtawce. Uwolniona przestrzeń stała się także częścią strefy openspace, jedynie wizualnie i akustycznie odgrodzono ją regałem, wypełnionym piankowymi pufami, z których można skorzystać podczas spotkań całego zespołu. Na ścianie regału zawisł okazały ekran, przez który eksperci Arup łączą się na spotkania z innymi biurami lub organizują wieczory filmowe, czy wspólne oglądanie zawodów sportowych. W ramach renowacji odświeżono także kuchnię.  

Projektanci Arup skupili się również na maksymalizacji funkcjonalności przestrzeni biurowej. W trakcie renowacji zdecydowano się usunąć tradycyjne szafy, aby wpuścić więcej naturalnego światła. Pojawiły się natomiast regały pełne roślin, które mają właściwości prozdrowotne, estetyczne i akustyczne. W całym biurze znajduje się w sumie 240 roślin. Natomiast na ścianie przy wejściu pojawił się mural z motywami jogi, który ma zachęcać do aktywności podczas przerw.  

Arup, Zrównoważone biuro w Krakowie, fot. Piotr Markowski 

Dzisiaj głównym zadaniem biur jest zapewnienie pracownikom, tego czego brakuje podczas home office, czyli przestrzeni do współpracy w  grupie, integracji oraz miejsc, gdzie można pracować w całkowitej ciszy i skupieniu. Właśnie te funkcje podczas renowacji biura w Krakowie były dla nas najistotniejsze. W związku z tym w naszym biurze pojawiła się strefa coworkingowa nastawiona na dostępność, openspace’y umożliwiające inspirującą pracę we wspólnym gronie i miejsca, w których szczególnie zadbaliśmy o akustykę. Dzięki tym zmianom w odnowionym biurze każdy może czuć się dobrze.  

– mówi Artur Czarnecki, Kraków Office Leader w Arup.

Renowacja biura Arup w Krakowie rozpoczęła się w maju i została zakończona w lipcu 2024 roku. Projekt rearanżacji wnętrz został opracowany przez wielobranżowy zespół projektantów Arup, obejmujący architektów, projektantów instalacji oraz specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju, którzy konsultowali proponowane rozwiązania pod względem ich wpływu na środowisko.  Głównym wykonawcą prac  była firma WB Projekt. Za produkcję mebli indywidualnych, tapicerowanie starych mebli oraz okładziny akustyczne odpowiadała firma KJ mebel. Za produkcję ruchomych tapicerowanych mebli odpowiadał Nowy Styl, a Hoof Concept dostarczył te nietapicerowane i fotel – akcent Spun. Pielęgnacją, przesadzeniem i dostarczeniem nowych roślin wraz z projektem zieleni zajęła się firma JUKO, która także odpowiada za ich bieżącą pielęgnację.