Globalni inwestorzy najchętniej wybierają nowoczesne obiekty biurowe zlokalizowane w największych miastach w naszym kraju
W Polsce nadal zawieranych jest najwięcej transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Analitycy Walter Herz podają, że na nasz kraj przypadło prawie 2,77 mld euro z 5,47 mld euro łącznego wolumenu transakcji zrealizowanych w pierwszym półroczu tego roku w regionie CEE. W Czechach inwestycje w tym segmencie przyniosły przeszło 1,6 mld euro, a na kolejnych miejscach, ze znacznie niższymi wynikami, uplasowały się Węgry, Rumunia i Słowacja. Polska zgarnęła niemal połowę kapitału zainwestowanego w nieruchomości komercyjne w regionie CEE w pierwszych sześciu miesiącach br.
Najliczniejsze i największe umowy kupna sprzedaży odnotowane zostały w segmencie biurowym, w którym wygenerowane zostało ponad 60 proc. wolumenu transakcyjnego. Na zakup nieruchomości handlowych przypadło zaledwie niespełna 16 proc. zainwestowanego kapitału, prawie 14 proc. objęły inwestycje w sektorze magazynowym, a 10 proc. inwestycje w hotele, segment mieszkaniowy i pozostałe nieruchomości.
– Uwaga inwestorów skupia się głównie na sektorze
biurowym, dla którego osiągnięty w ostatnim półroczu wynik 1,7 mld euro
wartości transakcji był najlepszy w historii naszego rynku. W największych
ośrodkach biznesowych w kraju przejętych zostało ponad 50 budynków biurowych. A
w trakcie negocjacji są dalsze umowy, których łączna wartość przekracza wysokość
transakcji osiągniętą w pierwszej połowie tego roku. Największym zainteresowaniem
inwestorów cieszyły się nieruchomości biurowe zlokalizowane w Warszawie, na
którą przypadło 60 proc. wolumenu transakcyjnego w tym segmencie. Stolica
Polski, w której sprzedanych zostało w tym czasie 26 obiektów biurowych,
regularnie ugruntowuje wiodącą pozycję na rynku inwestycji biurowych w naszym regionie
Europy. Niemniej, dużym powodzeniem inwestorów cieszą się również nieruchomości
biurowe zlokalizowane w największych, regionalnych miastach w kraju. Jeśli sfinalizowane zostaną transakcje zaplanowane do
realizacji na najbliższe miesiące, mamy szansę uzyskać w tym roku równie
znakomity wynik na rynku inwestycyjnym, jak w rekordowym pod tym względem roku
ubiegłym – informuje Bartłomiej Zagrodnik, Partner Zarządzający w Walter Herz.
W pierwszej połowie
2019 roku właściciela zmienił m.in. w Warszawie kompleks biurowy West Station
I+II, Warsaw Trade Tower, Ethos, Wronia 31, Piękna 2.0, biurowiec Biura przy Bramie, czy kompleks Centrum
Marszałkowska. W Poznaniu przejęta została inwestycja Malta Office Park, Poznań Financial Centre i
Nowy Rynek B, a w Łodzi Symetris Business Park I&II. W
Krakowie w nowe ręce przeszedł kompleks O3 Business Park I&II, .big, Rondo Business Park, czy
K1, we Wrocławiu Business Garden Wrocław, a w Gdańsku Argon i Arkońska Business
Park.
Analitycy Walter Herz wskazują, że coraz większą grupę inwestorów w naszym kraju stanowią firmy z Azji, w tym z Korei Południowej, Singapuru i Filipin, na które w pierwszym półroczu br. przypadł zakup aktywów o wartości 0,5 mld euro. Do Polski płynie też kapitał z USA, Europy Zachodniej i Afryki, w szczególności z Republiki Południowej Afryki. Rośnie też udział inwestorów z CEE, przede wszystkim z Węgier i Czech.
Inwestycjom w Polsce sprzyja dobry poziom rozwoju naszej gospodarki oraz silny popyt konsumpcyjny. Duże znaczenie ma również na tym tle stabilny wzrost rynku najmu powierzchni komercyjnych. Dlatego inwestorzy stawiają teraz już nie tylko na najlepiej zabezpieczone umowami najmu, najnowocześniejsze obiekty, zlokalizowane w najlepszych punktach miast. Wybierają także bardziej wymagające inwestycje, o wyższym poziomie ryzyka, ale z dużym potencjałem wzrostu stopy kapitalizacji.
Jak informują analitycy Walter Herz, w przypadku najwyższej klasy obiektów biurowych, usytuowanych w najlepszych punktach Warszawy roczna stopa kapitalizacji wynosi dziś około 4,50 proc., a w lokalizacjach mniej centralnych jest nieco wyższa. Na największych rynkach regionalnych w kraju stopa zwrotu kształtuje się natomiast na poziomie od 5,40 proc. do 5,90 proc.