Będąc menedżerem, każdego dnia spędzasz w pozycji siedzącej co najmniej 6 do 8 godzin, a często nawet więcej, ponieważ zdarza Ci się brać nadgodziny lub „zabierać pracę do domu”. W podobnej sytuacji są także Twoi współpracownicy, dlatego być może miałeś już okazję zauważyć, jak fotel będący podstawowym i zwracającym uwagę narzędziem pracy wraz z czasem użytkowania zaczyna bezpośrednio wpływać na wygodę, komfort, a także jakość pracy Twojego zespołu. Nieodpowiednie krzesło lub fotel biurowy może być także przyczyną kłopotów zdrowotnych.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki – czy wiesz, jak wybrać najlepszy fotel biurowy?
Ergonomiczna budowa, jakość zastosowanych materiałów, pewna i stabilna konstrukcja, a także walory estetyczne – dowiedz się krok po kroku, co cechuje dobry fotel biurowy, zanim zdecydujesz się na zakup!
Ergonomiczna budowa, czyli absolutny must have” każdego fotela!
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest możliwość regulacji oraz dopasowania ustawień jak największej liczby elementów fotela obrotowego, by uczynić go jak najlepiej dopasowanym do sylwetki osoby,
która będzie z niego korzystać na co dzień. Dobry fotel powinien pozwalać na szybką i łatwą regulację w możliwie szerokim zakresie takich parametrów, jak wysokość i kąt odchylenia oparcia, wysokość oraz
głębokość siedziska, a także na zmianę ustawień dla podłokietników oraz zagłówka. Ważnym aspektem jest także możliwość regulacji oparcia na wysokości odcinka lędźwiowego, istotna dla zmniejszenia w naturalny sposób obciążenia całego organizmu. Jest to nieocenione przy wielogodzinnym rytmie pracy siedzącej. Warto mieć na uwadze także, czy nowy fotel będzie dopasowany do istniejącego już stanowiska pracy – należy więc zmierzyć, czy krzesło zmieści się pod biurkiem. Sprawdźmy zarówno wysokość przy złożonych podłokietnikach, jak i całkowitą szerokość podstawy jezdnej, która może być zbyt obszerna przy biurkach niewielkich rozmiarów lub takich, które posiadają zabudowę w postaci szafek lub szuflad.
Jakość materiałów – krzesło na lata
Rodzaj materiałów oraz staranność wykonania fotela obrotowego przekładają się na jego żywotność, co zazwyczaj najszybciej widać po stanie siedziska. W tańszych lub gorzej wykonanych modelach już po kilku miesiącach widoczne są przetarcia, a wypełnienie piankowe ubija się. Poszukując fotela do własnego biura, zwracajmy uwagę na taki, którego siedzisko nie jest ani zbyt twarde – ponieważ praca będzie niewygodna, ani zbyt miękkie – ponieważ może wywoływać uczucie senności.
Rodzaj materiału także jest bardzo ważny. Obecnie na rynku dostępne są fotele tapicerowane ze skóry naturalnej lub sztucznej oraz – z roku na rok zyskujące na popularności – krzesła wyłożone siateczką, która umożliwia proces oddychania skóry oraz zapobiega poceniu się ciała dzięki stałej cyrkulacji powietrza.
W kwestii stabilności najważniejsze są dwa czynniki. Pierwszym jest podstawa jezdna, która powinna mieć co najmniej pięć ramion. Najlepiej sprawdza się metalowa, gdyż jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz na zabrudzenia spowodowane przez otarcia obuwiem. Drugim elementem jest oparcie, które powinno dopasowywać się do pozycji pleców poprzez możliwość delikatnego odchylania. Dobrym rozwiązaniem jest funkcja TILT umożliwiająca swobodne kołysanie się oraz blokadę kąta odchylenia oparcia w wybranej przez użytkownika pozycji, a także regulację siły oporu oparcia. Pamiętajmy także o kółkach, które powinniśmy dopasować do rodzaju nawierzchni, na jakiej jest usytuowane dane stanowisko pracy. Mamy do wyboru dwa warianty. Kółka plastikowe znakomicie sprawdzą się na wykładzinie, natomiast kółka gumowe są odpowiednie przy parkietach, panelach oraz płytkach, ponieważ nie zarysowują powierzchni nawet przy intensywnym i długotrwałym użytkowaniu. Niuansem szczególnie spędzającym sen z powiek użytkownikom jest notoryczne
odkręcanie się śrub, które mimo naszych starań i ciągłego dokręcania nadal o sobie przypominają. Warto więc wybrać fotel sprawdzonego producenta, ponieważ będzie on posiadał solidne gwinty z mocnej stali, które będą zapobiegały wykręcaniu się śruby. Nawet jeśli do tego dojdzie, jakość zastosowanych materiałów zapobiegnie
odkształcaniu zarówno gwintu, jak i samej śruby. Ochrona gwarancyjna, jaką otrzymujemy w momencie zakupu fotela, jest kolejnym bardzo istotnym elementem. Sprawdźmy, czy gwarancja jest ciągła i jednolita na całe krzesło, czy może uzyskamy dodatkowo dłuższą ochronę na wybrane podzespoły. Przykładem może tutaj być podnośnik pneumatyczny, dla którego najlepiej, jeśli okres gwarancji wynosi przynajmniej 4 lata, licząc od chwili zakupu.
Walory estetyczne – fotel wizytówką biura
Dzisiejsze wzornictwo jest bardzo zróżnicowane i stale dynamicznie się rozwija, dzięki czemu krzesła i fotele możemy dobrać do posiadanych mebli, wykładziny, koloru ścian czy nawet szpilek Pani Prezes! Producenci
prześcigają się w pomysłach, aby dostarczyć najlepszych rozwiązań w zakresie designu oraz użyteczności.
Zależnie od profilu działalności naszej firmy możemy postawić na klasyczną elegancję, wybierając fotele ze skóry naturalnej (lub, w bardziej ekonomicznym wydaniu, ze skóry sztucznej), które nadadzą prestiżowego charakteru każdemu gabinetowi. Alternatywę stanowią nowoczesne i kolorowe krzesła obrotowe wykonane z wykorzystaniem tkaniny lub siateczki, które rozpromienią każde biuro i wpłyną na kreatywność Twojego
zespołu.
Szerokiego asortymentu możemy się także spodziewać, wybierając krzesła konferencyjne. Przy niedużej inwestycji finansowej możemy nabyć meble o trwałej konstrukcji, miękkim siedzisku, oparciu tapicerowanym pianką i trwałą tkaniną, a to wszystko w nowoczesnym i atrakcyjnym dla oka wydaniu.
Warto zwrócić uwagę także na czynniki praktyczne, jak choćby możliwość składowania wielu krzeseł jedno na drugim, co pozwoli zaoszczędzić miejsce.
ZDROWE PLECY
Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane i ergonomiczne krzesło biurowe to nie tylko wymóg przepisów BHP, ale przede wszystkim gwarancja zachowania zdrowia. Podczas pracy umysłowej, której lwia część odbywa się w pozycji siedzącej, nasze plecy są narażone na różne kontuzje, które z czasem mogą się przerodzić w poważne schorzenia. Dobry fotel powinien stabilizować plecy i ułatwiać zachowanie prawidłowej postawy ciała, wspierać odcinek lędźwiowy, a także odciążać obręcz barkową. Jego wysokość powinna być optymalna, tj. taka, w której stopy są oparte swobodnie o podłogę (lub podnóżek), zaś uda znajdują się w pozycji równoległej do podłoża.
Idziemy na zakupy – gdzie znajdę krzesło idealne?
Wiedząc już, jak wybrać dobry i solidny fotel obrotowy, należy znaleźć odpowiedź tylko na jedno, finalne pytanie – gdzie go kupić?
Wybór jest bardzo szeroki, ponieważ w każdym większym i mniejszym mieście można znaleźć salon z meblami biurowymi. Warto jednak nieco ułatwić sobie zadanie i postawić na wygodniejsze rozwiązanie, jakim są zakupy on-line. Jednym z godnych polecenia partnerów jest MAKRO Cash & Carry, które obok klasycznych hal stacjonarnych posiada także sklep internetowy MAKRO Biuro Online. Dostawca ten dba o dokładny opis oferowanych foteli, co ułatwi podjęcie decyzji, a sama oferta asortymentowa e-sklepu jest nawet szersza niż ta dostępna w halach. Dodatkowym atutem jest gwarancja bezpieczeństwa na trzech etapach:
– bezpieczeństwo płatności (dzięki PayU),
– bezpieczeństwo zwrotów (towar można odesłać lub zwrócić osobiście do hali) oraz
– bezpieczeństwo dostaw (darmowa wysyłka kurierska jest realizowana przez GLS).
Wystarczy wejść na: www.makro.pl/biuro-online.
Oferta specjalna dla czytelników magazynu!
Kod promocyjny: MOM0215 -uprawnia do zniżki 5% na całe zamówienie