Wrocławski biurowiec Wratislavia Tower, którego właścicielem jest Futureal Investment Partners, spółka z grupy Futureal, przejdzie metamorfozę. Jej podstawą będą trzy filary: modernizacja urządzeń technicznych, poprawa wizerunku obiektu, która zakłada odnowienie recepcji, fasady i części wspólnych budynku biurowego, oraz transformacja wnętrza lobby kina Nowe Horyzonty, działającego w budynku od 17 lat. Za komercjalizację nieruchomości odpowiada firma Colliers.
Zaraz po Warszawie i Krakowie Wrocław jest jednym z największych rynków biurowych w Polsce. Wysoka podaż nowoczesnej powierzchni biurowej – na poziomie 1,32 mln mkw., dostęp do wykwalifikowanych pracowników oraz wciąż konkurencyjne koszty prowadzenia działalności, w porównaniu do krajów zachodnich, sprawiają, że wielu inwestorów zagranicznych wybiera Wrocław jako lokalizację swojego biznesu.
– mówi Dorota Kościelniak, dyrektor regionalna Colliers we Wrocławiu.
Biurowiec Wratislavia Tower to charakterystyczny budynek na mapie aglomeracji wrocławskiej. Znajduje się w samym centrum miasta, u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego oraz św. Antoniego – zaledwie 300 m od Rynku. Nie tylko atrakcyjna lokalizacja jest zachętą dla najemców. Obiekt posiada duży potencjał, oferując prawie 15 tys. mkw. powierzchni całkowitej, w tym małe, coraz częściej poszukiwane, powierzchnie biurowe do 200 mkw., których przestrzeń może zostać przygotowana z uwzględnieniem wymagań najemców.
Wśród mieszkańców Wrocławia trudno znaleźć kogoś, kto nie zna Wratislavia Tower. Oprócz powierzchni biurowych w obiekcie znajdziemy również część usługową – kino oraz klub fitness. Historyczne kino Nowe Horyzonty przyciąga kinomaniaków nie tylko z samego Wrocławia, ale również z okolic. Dogodne położenie budynku i dostępność miejsc parkingowych zapewnia komfortowy dojazd samochodem, a bliskość przystanków tramwajowych i autobusowych pozwala swobodnie korzystać z obiektu również niezmotoryzowanym. Mamy nadzieję, że po rewitalizacji nieruchomość jeszcze bardziej zyska na popularności, nie tylko wśród potencjalnych najemców, ale także mieszkańców miasta, którzy mogą spędzać tu wolny czas.
– dodaje Dorota Kościelniak.
Ulepszony wizerunek obiektu
W ramach rewitalizacji bryła budynku zachowa swoją obecną formę, natomiast zmodernizowane zostaną szklane fasady, które nie tylko dodadzą nieruchomości nowoczesności, ale poprawią także komfort funkcjonowania jej użytkowników. Zastosowane będą pakiety szklane o wysokiej izolacyjności termicznej, chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem. W części kinowej pojawią się również fasady transparentne, które pozwolą zachować wgląd do budynku z zewnątrz i połączą wnętrza z miejską infrastrukturą.
Planowane jest również odświeżenie wewnętrznej części budynku. Prace obejmą m.in. przebudowę parkingu podziemnego, który będzie wzbogacony o stacje ładowania samochodów elektrycznych, wymianę oświetlenia i nową identyfikację wizualną, a także remont części wspólnych, z których na co dzień korzystają użytkownicy obiektu – przejść, holów, klatek schodowych. Właściciel budynku chce również zadbać o poprawę dostępności obiektu dla osób niepełnosprawnych. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzone udogodnienia dla osób niewidomych i niesłyszących. Planowane jest również wdrożenie rozwiązań zgodnych z wyznacznikami strategii ESG.
Więcej niż kino
Ważnym etapem rewitalizacji będzie także remont kina Nowe Horyzonty, działającego w budynku. Transparentna fasada, która sprawi, że przestrzeń „otworzy się” i połączy z miejską infrastrukturą, stanie się nowym symbolem budynku, a do zastanej już postmodernistycznej struktury wnętrza zostaną dodane elementy nawiązujące do symboliki zaczerpniętej z ikonografii kinowej.
Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się w październiku 2022 roku, a ich ukończenie zaplanowano na II kwartał 2023 roku.