Masz czas do 30 kwietnia, by złożyć roczne zeznanie o uzyskanych dochodach lub osiągniętej stracie za rok podatkowy 2014. Nie musisz jednak korzystać z usług biura rachunkowego ani tym bardziej dokonywać wszystkich obliczeń ręcznie. Rozlicz PIT szybko i wygodnie – bez wychodzenia z domu.
Jeszcze kilka lat temu wiele osób składało wizytę w urzędzie skarbowym i pobierało wydrukowany formularz PIT – gotowy do ręcznego wypełnienia. Zajmowało to wiele czasu, szczególnie jeśli do obliczeń wkradł się błąd rachunkowy – deklarację należało wypełnić jeszcze raz. Stąd wiele osób zwlekało ze składaniem deklaracji właściwie na ostatni moment. Czasy te jednak odchodzą w niepamięć, ponieważ można wykonać rozliczenie PIT online, a przy tym udzielić finansowego wsparcia konkretnej fundacji, przekazując 1% podatku.
Pobierz program PIT
Zamiast składać wizytę w urzędzie skarbowym, można pobrać program PIT. Najłatwiej dotrzeć do niego, wchodząc na stronę wybranej organizacji pożytku publicznego. Fundacje udostępniają programy bezpłatnie. Taką możliwość stwarza m.in. WWF – organizacja zajmująca się ochroną środowiska naturalnego. Jej działalność koncentruje się wokół przyrody, nie dopuszczając do jej postępującej degradacji.
Program PIT obejmuje wszystkie najbardziej popularne formularze do rocznych zeznań podatkowych. W ten sposób rozliczysz np. PIT-37, PIT-36, PIT-36L czy PIT-38. Te deklaracje wypełnisz właściwie automatycznie, a następnie wydrukujesz i złożysz w odpowiednim urzędzie skarbowym.
Skorzystaj z kreatora PIT online
Aby wypełnić deklarację PIT za pośrednictwem pobranego programu, trzeba wiedzieć, jak formularz wypełnić. Jeśli robisz to po raz pierwszy, warto skorzystać z internetowego kreatora i wykonać rozliczenie PIT online.
Wypełnianie deklaracji podatkowej ogranicza się do odpowiedzi na zadawane pytania. W ten sposób można szybko i bez ryzyka pomyłki dokonać rocznego zeznania podatkowego.
Rozlicz PIT i podziel się podatkiem
Bez względu na to, w jaki sposób wypełniasz deklarację PIT, możesz wspomóc działalność wybranej organizacji pożytku publicznego. Możesz dołożyć „cegiełkę”, przekazując 1% podatku na rzecz konkretnej fundacji. Wystarczy w rocznym zeznaniu podatkowym wypełnić dodatkowo rubrykę „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” – wpisując numer KRS wybranej fundacji oraz wysokość przekazywanej kwoty.
Pamiętaj, że podarowanie 1% podatku nic cię nie kosztuje. Przekazana kwota stanowi bowiem część daniny na rzecz urzędu skarbowego, która – jeśli zrezygnujesz ze wsparcia jakiejkolwiek fundacji – trafi do fiskusa.