Wizytówką prężnie rozwijającego się warszawskiego city jest unikalny w skali Europy kompleks biurowy Warsaw Spire. Rozpoczęły się prace związane ze wznoszeniem 220-metrowego budynku wieżowego – najwyższego z trzech wchodzących w skład kompleksu. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 1 miliard złotych.
Z okien najwyższego, 49. piętra budynku będzie można przyglądać się miastu z wysokości 180 metrów – tyle liczyć będzie wchodzący w skład inwestycji budynek wieżowy, który łącznie z antenami osiągnie imponującą wysokość 220 m. Wraz z dwoma niższymi, 55‑metrowymi budynkami bocznymi, stworzy nowoczesny i funkcjonalny kompleks biurowy, oferujący aż 100 tys. mkw. powierzchni biurowej najwyższej klasy.
Warsaw Spire będzie, po Pałacu Kultury i Nauki, najwyższym budynkiem w Polsce. Jest także największym co do powierzchni, realizowanym aktualnie kompleksem biurowym w całej Europie. Projekt zakłada stworzenie nowej przestrzeni miejskiej, łączącej funkcje biznesowe i publiczne.
Do końca 2013 roku mają zostać wzniesione pierwsze kondygnacje 220-metrowego budynku wieżowego oraz sfinalizowane będą prace przy elementach nośnych konstrukcji. Od początku 2014 roku wieża Warsaw Spire przyrastać będzie w tempie jednej kondygnacji na tydzień, a swoją docelową wysokość osiągnie na przełomie 2014 i 2015 roku. Budynek wieżowy zostanie oddany do użytku w II kwartale 2015 roku. Oba niższe budynki ukończone zostaną w 2014 roku.
W rejonie, w którym powstaje Warsaw Spire, istnieje obecnie około 220 tys. mkw. powierzchni biurowej – projekt Ghelamco dostarczy kolejne 100 tys. mkw. Niebawem otwarta zostanie tu stacja drugiej linia metra, która wpłynie nie tylko na dynamizację całego miasta, ale także na rozszerzenie definicji warszawskiego centrum. Powstają tu już i planowane są liczne inwestycje mieszkaniowe i biurowe.
Warsaw Spire to nie tylko biura i miejsce do pracy – projekt przywróci miastu cały kwartał terenu między ulicami Grzybowską, Łucką, Wronią i Towarową, który przez ostatnie kilkadziesiąt lat był niedostępny dla mieszkańców miasta. Między budynkami powstanie dostępna dla wszystkich przestrzeń – miejski plac, wypełniony obiektami małej architektury, zielenią, fontannami, otoczony restauracjami i kawiarniami, z miejscami przeznaczonymi dla kultury i sztuki. Dzięki tym udogodnieniom Plac Warsaw Spire stanie się nowym miejscem spotkań dla warszawiaków, tętniącym życiem również po godzinach pracy biur.
Warsaw Spire jest też flagowym przykładem zrównoważonego budownictwa, strategii od lat realizowanej przez Ghelamco. Inwestycja zapewni nie tylko najwyższy standard i komfort użytkowania dla najemców, ale także będzie przyjazna dla środowiska naturalnego dzięki zastosowaniu szeregu nowatorskich rozwiązań.
Projekt przechodzi obecnie proces certyfikacji w europejskim systemie oceny budynków BREEAM, uwzględniającym różnorodne aspekty zrównoważonego budownictwa tj. m.in.: samopoczucie i zdrowie użytkowników budynku, wydajność energetyczną budynku, zużycie wody, innowacyjność zastosowanych technologii i materiałów, optymalne wykorzystanie terenu, transport
i lokalizację, minimalizację zanieczyszczenia środowiska. Deweloper planuje uzyskanie oceny dla obiektu na bardzo wysokim poziomie BREEAM Excellent.
Nad unikalnym projektem Warsaw Spire czuwał zespół znakomitych architektów z belgijskiej pracowni architektonicznej M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt.
Ghelamco_Warsaw Spire_5
Ghelamco_Warsaw Spire_IV